Vitajte na stránkach obce Stará Huta
stará huta farský kostol rodný dom J.F.Kuníka kamenné more
Poloha

Obec Stará Huta sa nachádza v regióne Podpoľanie na úpätí pohoria Javorie, ktoré vzniklo vulkanickou činnosťou. Okresné mesto Detva je vzdialené 13 km a Zvolen 29 km. Obec leží v nadmorskej výške 720 m.n.m.

Charakteristika

Tichá dedinka v prekrásnom prostredí obklopená lesmi, s výhľadmi na juh. Na okolí je možnosť zberu lesných plodov a húb. Cez obec vedie turistický chodník: Rudná magistrála.

Dominanta

Dominantou obce je rímsko-katolícky kostol postavený v rokoch 1812 - 1817. Počas 2. svetovej vojny bol leteckou mínou čiastočne poškodený. Po celkovej úprave interiéru aj exteriéru bol slávnostne posvätený otcom biskupom Eduardom Kojnokom 26. októbra 2003.

Pochádzajú od nás...

V našej obci má svoj rodný dom spisovateľ Jozef František Kunik (1911-1974), ktorý pod pseudonymom Jozef Hutár písal diela pre deti a mládež (Zbojník Fit, Šukar Čajori...), o partizánskej tematike (Hrdinovia), ale aj poviedky z rodného vrchárskeho prostredia (Vrchári - beťári).

(10.2.2006 - 95. výročie narodenia).


Zaujímavosti

Kamenné more sa nachádza v JZ časti obce. Tento geologický útvar pochádza z obdobia bádenu (zhruba spred 16 miliónmi rokov). Odkrytá časť má dĺžku okolo 300 metrov a šírku 15 - 25 m, miestami až 55 metrov. Je to sutina andezitových brál, ktorá vznikla rozpadom a následným zvetrávaním sopúcha v pohorí Javorie. Predstavuje relikt, pozostatok, prírodného kanála lávy. (viac vo fotogalérii)

design by stanka, programing by min
optimalizované pre Mozilla 5.0, Internet Explorer 6.0, pripomienky, návrhy... webmaster(zavináč)shuta.sk